top of page

Czym są kryptowaluty i jak powstały?

Od kilku lat kryptowaluty to tzw. „hot topic”. Dla jednych jest to nowa klasa aktywów, dla innych niezrozumiały fenomen. Jednego nie można kryptowalutom odmówić – stały się jednym z najbardziej płynnych, dostępnych i popularnych aktywów na świecie. Popularność kryptowalut wynika m.in. z niezależności od tradycyjnego systemu finansowego opartego o banki, możliwości dokonywania szybkich i tanich międzynarodowych transferów finansowych oraz dynamicznie rozwijający się rynek technologii blockchain i projektów opartych o aktywa cyfrowe.
Idea kryptowalut


Pomysł na kryptowaluty zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku. Chodziło o walutę, która mogłaby być wysyłana bez wykrycia i w sposób, który nie wymagał scentralizowanych podmiotów (tj. Banków). W 1995 roku amerykański kryptograf David Chaum wdrożył anonimowy kryptograficzny pieniądz elektroniczny o nazwie Digicash. Była to wczesna forma kryptograficznych płatności elektronicznych, która wymagała oprogramowania użytkownika do wycofania się z banku i określonych zaszyfrowanych kluczy, zanim mogła zostać wysłana do odbiorcy.


Kolejnym projektem był Bit Gold, często nazywany bezpośrednim prekursorem Bitcoina. Został zaprojektowany w 1998 roku przez Nicka Szabo. Bit Gold wymagał od uczestników poświęcenia mocy komputera na rozwiązanie zagadek kryptograficznych, a ci, którzy rozwiązali zagadkę, otrzymywali nagrodę. Jeśli połączy się ze sobą koncepcje Chauma i Szabo, to mamy coś, co przypomina ideę Bitcoin.


Ani Chaum, ani Szabo nie mogli jednak rozwiązać problemu podwójnego wydatkowania (dane cyfrowe można kopiować i wklejać) bez użycia organu centralnego. I tak było dopiero dekadę później, gdy tajemnicza osoba lub osoby posługujące się pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował białą księgę zatytułowaną Bitcoin – A Peer to Peer Electronic Cash System, rozpoczęła się historia Bitcoina i kolejnych kryptowalut.


Początek Bitcoina (2008-2010)


31 października 2008 r. Satoshi Nakamoto opublikował białą księgę zatytułowaną Bitcoin – Peer to Peer Electronic Cash System, opisującą funkcjonalność sieci blockchain Bitcoin. Satoshi formalnie rozpoczął prace nad projektem bitcoin 18 sierpnia 2008 roku, kiedy zarejestrował domenę Bitcoin.org. Warto zauważyć, że Bitcoin i wszystkie inne kryptowaluty nie byłyby możliwe bez technologii blockchain (łańcuch bloków) opartej o sieć rozproszoną, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie.


Satoshi Nakamoto wydobył pierwszy blok sieci Bitcoin 3 stycznia 2009 r. i umieścił nagłówek gazety The Times w pierwszym bloku, aby na stałe odnieść się do warunków ekonomicznych rozpoczynających erę Bitcoina. Ten pierwszy blok 50 Bitcoinów został nazywany blokiem Genesis. Bitcoin nie miał prawie żadnej wartości przez pierwsze kilka miesięcy swojego istnienia. Sześć miesięcy po rozpoczęciu handlu w kwietniu 2010 r. wartość jednego Bitcoina wynosiła mniej niż 14 centów. 22 maja 2010 r. programista Laszlo Hanyecz zakupił dwie słynne pizze z restauracji Papa John's za 10 tys. Bitcoinów.


Rozwój Bitcoina i rynku kryptowalut (2010-2014)


Chociaż nie był jeszcze wart wiele, Bitcoin pokazywał, że ma prawdziwą wartość światową. W lutym 2011 r. jego wartość rynkowa wzrosła do 1,06 dolara, po czym spadła do około 87 centów. Wiosną, po części z powodu historii na temat nowej „kryptowaluty”, opisanej w magazynie Forbes, cena wzrosła. Od początku kwietnia do końca maja wartość Bitcoina wzrosła z 86 centów do 8,89 USD.


W połowie 2010 r. cena Bitcoina wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu tygodnia do około 27 dolarów. Wartość rynkowa Bitcoina w obiegu wynosiła prawie 130 milionów dolarów. Jednak do września 2011 r. cena Bitcoina spadła z powrotem do około 4,77 USD. W październiku 2011 r. pojawił się Litecoin, podobnie jak inne koncepcje kryptowalut, często nazywane altcoinami. Litecoin był drugi pod względem kapitalizacji rynkowej.


W 2012 roku ceny Bitcoina stale rosła, a we wrześniu tego roku powstała Bitcoin Foundation, aby promować rozwój Bitcoina. W 2013 r., różnych problemów regulacyjnych i związanych z oprogramowaniem, cena Bitcoinów stale rosła i spadała. 19 listopada jego cena osiągnęła 755 USD, by tego samego dnia spaść do 378 USD, a 30 listopada ponownie wzrosła do 1163 USD. Był to początek kolejnego długoterminowego krachu, który zakończył się spadkiem Bitcoina do poziomu 152 USD w styczniu 2015 roku.


Problemy wizerunkowe Bitcoina i rynku kryptowalut (2014-2016)


Celowa anonimowość i brak scentralizowanej kontroli sprawiają, że waluta cyfrowa jest lukratywnym przedsięwzięciem i szansą dla przestępców. W styczniu 2014 r. Mt.Gox, największa na świecie giełda Bitcoin w tamtym czasie, upadła i ogłosiła bankructwo, tracąc 850 000 Bitcoinów. Chociaż nie wiadomo dokładnie, co się stało, jest prawdopodobne, że Bitcoin był systematycznie kradziony począwszy od 2011 roku i odsprzedawany na różnych giełdach za gotówkę, w tym Mt.Gox.


Chociaż włamanie to nie było pierwszym tego typu wydarzeniem, posłużyło jako przestroga i doprowadziło do zwiększenia bezpieczeństwa na giełdach kryptowalut. Chociaż w 2019 r. zhakowano 7 głównych giełd kryptowalut, obecnie zapewniają one więcej bezpieczeństwa i oferują rozwiązania gwarancyjne na wypadek włamań, takie jak np. Secure Asset Fund for Users na giełdzie Binance.


Inwestorom kryptowalutowym zaleca się używanie portfela sprzętowego (cold wallet) lub programowego (hot wallet), do bezpiecznego przechowywania kryptowalut, zamiast przechowywania ich na giełdach.


Kryptowaluty - światowy fenomen (2016-2018)


Ceny Bitcoin’a stale rosły z roku na rok, od 434 USD w styczniu 2016 r. do 998 USD w styczniu 2017 r. W lipcu 2017 r. zatwierdzono aktualizację oprogramowania Bitcoin, która miała wspierać sieć Lightning Network, a także poprawiać skalowalność.


Tydzień po aktywacji aktualizacji w sierpniu cena Bitcoina wynosiła już około 2700 USD, a do 17 grudnia 2017 r. Bitcoin osiągnął swoje historyczne maksimum, wynoszące nieco poniżej 20 000 USD.


W tym czasie coraz większy rozgłos zyskiwał nowy projekt blockchain o nazwie Ethereum i zyskiwał już status kryptowaluty numer dwa na rynku. Wprowadził tzw. inteligentne kontrakty (smart contracts) do świata kryptowalut, otwierając szeroką gamę potencjalnych przypadków użycia i generując ponad 200 000 różnych projektów, korzystających z łańcucha bloków Ethereum. Wszystkie te projekty mają własne kryptowaluty z własnymi celami, które często różnią się od bitcoinów. Obecnie istnieją również inne blockchainy, które próbują konkurować z Ethereum, takie jak Cardano czy Tezos, a świat kryptowalut wciąż się rozwija i rośnie kapitalizacja rynkowa.


Dynamiczny rozwój kryptowalut i aktywów cyfrowych (2018-obecnie)


Cena Bitcoina, Ethereum i innych kryptowalut charakteryzują się ogromną zmiennością. Szeroka dostępność do zakupu i tradingu na kryptowalutach i instrumentach pochodnych takich jak kontrakty futures czy opcje na giełdach kryptowalutowych oraz rynek otwarty 24/7 powodują, że grono osób i instytucji inwestujących na tych rynkach stale się powiększa. Obroty na giełdach krytpowalutowych to miliardy dolarów dziennie i przewyższają płynność na rynkach akcji czy obligacji.


Powstawanie nowych projektów takich jak wirtualne waluty tradycyjne (USDT), możliwość pasywnego zarabiania na kryptowalutach (staking) czy rewolucja w świecie praw autorskich i sztuki, jaką umożliwiły Non-Fungible Tokens (NFT) powodują, że do grona inwestorów dołączają zarówno dojrzali inwestorzy jak i młode pokolenia osób zainteresowanych możliwościami jakie daje rynek kryptowalut i aktywów cyfrowych.


O nas


Cryptokantor.eu to marka oferująca możliwość zakupu i sprzedaży walut wirtualnych za FIAT oraz edukację w zakresie kryptowalut i aktywów cyfrowych. Oferujemy profesjonalną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i przejrzyste zasady współpracy. Stawiamy na edukację i wzrost świadomości wśród inwestorów i klientów na temat rynku kryptowalut oraz aktywów cyfrowych w Polsce. Zapraszamy do naszego biura w Warszawie przy ul. Koszykowej 49A oraz oddziałów w Krakowie i Lublinie. Realizujemy transakcje na terenie całej Polski.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page