top of page

6 najbardziej płynnych kryptowalut w 2022 roku

Bitcoin to najpopularniejsze słowo, gdy ludzie mówią o kryptowalutach, ale istnieją tysiące innych opcji, jeśli chodzi o te cyfrowe aktywa. W rzeczywistości kryptowaluty, które nie są Bitcoinami, są nazywane „altcoinami”, czyli alternatywą dla Bitcoina.


Chociaż Bitcoin był pierwszą dużą kryptowalutą, która trafiła na rynek – zadebiutował w 2009 roku – wiele innych kryptowalut stało się bardzo popularnych i jest obecnie wykorzystywane w celach płatniczych, rozliczeniowych, czy inwestycyjnych.


Poza altcoinami w ciągu ostatnich lat rozwinął się również rynek stablecoin’ów. Stablecoins to altcoiny, które próbują zagwarantować stabilność cen na rynku kryptowalut. Stabilna waluta ma na celu utrzymanie stałej wartości, niezależnie od wahań na rynku i może być powiązana z dowolnym realnym aktywem. W rzeczywistości najbardziej popularne stablecoiny są powiązane z wartością najbardziej płynnych i przewidywalnych aktywów, takich jak dolar amerykański.


Najbardziej płynne kryptowaluty na rynku


Poniżej zamieszczamy podsumowanie najbardziej płynnych kryptowalut według łącznej wartości istniejących monet w dolarach, czyli kapitalizacji rynkowej. (Dane pochodzą z CoinMarketCap.com, stan na 16 czerwca 2022 r.)


1. Bitcoin (BTC)


Market Cap: 410 miliardów dolarów


Jako zwiastun ery kryptowalut, Bitcoin nadal jest walutą, na którą ludzie na ogół się powołują, gdy mówią o walucie cyfrowej. Jej tajemniczy twórca — rzekomo Satoshi Nakamoto — zadebiutował w 2009 roku, jednak dopiero w 2017 roku kryptowaluta wdarła się do powszechnej świadomości jako płynne aktywo cyfrowe.


2. Ethereum (ETH)


Market Cap: 140 miliardów dolarów


Ethereum — nazwa platformy kryptowalut — to druga nazwa, którą najprawdopodobniej rozpoznasz w przestrzeni kryptowalut. System umożliwia korzystanie z etheru (waluta) do wykonywania zróżnicowanych operacji, ale aspekt inteligentnego kontraktu (ang. smart contract) Ethereum pomógł uczynić go popularną walutą i środowiskiem do prowadzenia projektów cyfrowych.


3. Tether (USDT)


Market Cap: 70 miliardów dolarów


Cena Tethera odzwierciedla cenę 1 USD amerykańskiego. To dlatego, że jest to tzw. stablecoin. Stablecoins są powiązane z wartością konkretnego aktywa, w przypadku Tethera - dolara amerykańskiego. Tether często działa jako waluta rozliczeniowa, gdy inwestorzy przechodzą z jednej kryptowaluty na drugą. Zamiast wracać do realnych dolarów, używają Tethera. Niektórzy obawiają się, że Tether nie jest odpowiednio zabezpieczony przez dolary trzymane w rezerwie, co oznacza dodatkowe ryzyko cenowe i rozliczeniowe.


4. USD Coin (USDC)


Market Cap: 54 miliardów dolarów


Podobnie jak Tether, USD Coin jest walutą stablecoin powiązaną z dolarem, co oznacza, że jej wartość nie powinna podlegać wahaniom. Twórcy waluty twierdzą, że jest ona zabezpieczona w pełni zarezerwowanymi aktywami lub aktywami o „równoważnej wartości godziwej”, a aktywa te są przechowywane na rachunkach w regulowanych instytucjach amerykańskich.


5. Binance Coin (BNB)


Market Cap: 36 miliardów dolarów


Binance Coin to kryptowaluta emitowana przez Binance, jedną z największych giełd kryptowalut na świecie. Chociaż pierwotnie stworzony jako token do płacenia za transakcje z rabatem, Binance Coin może być teraz używany do płatności, a także kupowania różnych towarów i usług.


6. Binance USD (BUSD)


Market Cap: 7 miliardów dolarów


Binance USD to stablecoin oparty na dolarze amerykańskim, oferowanym przez czołową giełdę kryptowalut Binance we współpracy z Paxos. Binance USD zostało uruchomione w 2019 roku i jest regulowane przez Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku. BUSD działa w oparciu o łańcuch bloków Ethereum.


Podsumowanie


Rynek kryptowalut jest stosunkowo młody i charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością. Zmienność na rynku kryptowalut w 2022 roku jest wyjątkowo wysoka, a aktywa cyfrowe zostały przecenione w ostatnich miesiącach o kilkadziesiąt procent. Rozważając inwestycje w kryptowaluty należy wziąć pod uwagę, że jest to wciąż rynek nieregulowany, nie podlega gwarancjom systemu bankowego a kryptowaluty nie są w wielu krajach prawnym środkiem płatniczym.


O nas


Cryptokantor.eu to marka oferująca możliwość zakupu i sprzedaży walut wirtualnych za FIAT oraz edukację w zakresie kryptowalut i aktywów cyfrowych. Oferujemy profesjonalną obsługę klienta, konkurencyjne ceny i przejrzyste zasady współpracy. Stawiamy na edukację i wzrost świadomości wśród inwestorów i klientów na temat rynku kryptowalut orazaktywów cyfrowych w Polsce. Zapraszamy do naszego biura w Warszawie przy ul. Koszykowej 49A oraz oddziałów w Krakowie, Szczecinie i Lublinie. Realizujemy transakcje na terenie całej Polski.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page